Mindfulness (uważność, bycie w ciszy) to stan umysłu, osiągany poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy równoczesnym łagodnym przyjmowaniu i akceptowaniu emocji, myśli i wrażeń zmysłowych. Używany jest jako technika terapeutyczna.
Według definicji Eline Snel, holenderskiej terapeutki, autorki bestsellera „Uważność i spokój żabki” oraz twórczyni treningu uważności Metoda Eline Snel „Uwaga, to działa!”, mindfulness to umiejętność świadomego kierowania uwagi na bieżącą chwilę w przyjazny sposób, bez oceniania. Polega na tym, aby doświadczać (z ciekawością i życzliwością) tego, co dzieje się w bieżącej chwili, wewnątrz nas i w naszym otoczeniu. Mindfulness daje możliwość bycia świadomym naszych odczuć, emocji oraz myśli.
Korzyści z praktyki związane z wykorzystaniem mindfulness:
- zwiększa się samoświadomość tego, że mamy myśli, emocje i ciało (samoświadomość to pierwszy krok do samoregulacji),
- praktyka uczy jak rozładować napięcie,
- dzieci uczą się w jaki sposób wyciszyć się.
Umiejętność zarządzania emocjami ma fundamentalne znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz funkcjonowania w społeczeństwie, przekłada się także na osiągnięcia edukacyjne oraz relacje z innymi ludźmi. Spokojny umysł ma wpływ na koncentrację, pamięć oraz kreatywność.
Eline Snel chciała, aby dzieci potrafiły zrozumieć, czym jest mindfulness, bez tłumaczenia definicji. Znalazła wspaniałą metaforę – żabkę. Z jakim zachowaniem nam się kojarzy się to zwierzątko? Żaba potrafi siedzieć spokojnie, robi to godzinami. Nie śpieszy się ze swoimi reakcjami. Jednocześnie jest świadoma tego, czego doświadcza wewnątrz siebie i w swoim otoczeniu. Jest doskonałym skoczkiem, podobnie jak nasz umysł, który zawsze gdzieś wędruje. Bardzo wyraźnie można u niej również zaobserwować ruch oddechu. Dzieci mogą się od niej nauczyć, że nie muszą reagować natychmiast na wszystko, co usłyszą lub zobaczą. Pokazuje im, że można się zatrzymać, obserwować wrażenia z naszego świata wewnętrznego i zewnętrznego.
Trening uważności Metodą Eline Snel „Uwaga, to działa!” jest wzorowany treningu MBSR stworzonym w latach 70. przez amerykańskiego naukowca Jona Kabat-Zinna. Trwa 8-10 tygodni, w zależności od wieku uczestników. Ćwiczenia uważności są ogólnorozwojowe i odpowiednie dla wszystkich dzieci i młodzieży (od 4 do 19 lat). Są wskazane dla osób, które cierpią z powodu niskiej samooceny i potrzebują wzmocnienia, samoakceptacji, zapewnienia, że są wystarczająco dobre i fajne takie, jakie są. Trening wspomaga również dzieci ze zdiagnozowanymi np. ADHD.
Przydatne linki:
Pierwsza pomoc przy trudnych uczuciach. Ćwiczenie uważności dla dzieci 5-10 lat
Mindfulness w codziennym życiu – Wojciech Eichelberger
Medytacja dla dzieci – Ogród miłości
„Mindfulness – ale co to i po co?”
Polskie Towarzystwo Mindfulness
Praktyka/treningi w Gdańsku/Gdyni:
Źródło: uwaznoscnacodzien.pl, mindfulness.com.pl
Sylwia Grudzińska
Nauczycielka w TTP Dreamlab